Sanofi diabetes
Predpokladá sa, že do roku 2030 pribudne na Slovensku ďalších 400 000 diabetikov, to znamená priemerne 60 diabetikov denne. ViaDia | Diabetes tak jednoducho ako sa len dá
Diabetes môže vstúpiť do života každého z nás, spolu ho zvládneme ľahšie.
ViaDIA ambulancia 
Kalkulačka na výpočet indexu telesnej hmotnosti
Kalkulačka na výpočet indexu telesnej hmotnosti
24-hodinová bezplatná infolinka pre diabetikov
24 hodinová bezplatná infolinka pre diabetikov

EncyklopéDIA

Len ľudia s cukrovkou 1. typu si musia pichať inzulín?

Nie, aj u diabetikov 2. typu je niekedy nutná inzulínová liečba, ak zlyhala liečba tabletami (1 alebo viacerými perorálnymi antidiabetikami). Je dokázané, že pri cukrovke 2. typu dochádza k postupnému zániku funkcie B- buniek podžalúdkovej žľazy (to sú bunky, ktoré produkujú inzulín) a preto si aj pacienti s cukrovkou 2.typu časom vyžadujú liečbu inzulínom podobne ako diabetici 1.typu.


Keď si nepichám inzulín, moja cukrovka nie je až taká vážna?

Niektorí ľudia sa domnievajú, že ak si nepichajú inzulín, ich cukrovka nemusí byť až taká vážna. Toto tvrdenie je nepravdivé. Bez ohľadu na to, či užívate inzulín, stále sa môžu dostaviť komplikácie spojené s týmto ochorením, hlavne ak nemáte optimálnu kompenzáciu cukrovky. Aj pri cukrovke 2. typu pristupujeme k liečbe inzulínom, ak zlyhala liečba tabletami - 1 alebo viacerými perorálnymi antidiabetikami, ktorými nevieme docieliť uspokojivú kompenzáciu cukrovky. Aj napriek poučení o nutnosti podávania inzulínu, niektorí pacienti túto možnosť liečby odmietajú. Myslia si totiž, že ak si nebudú pichať inzulín, nemajú tzv. „zlý" typ cukrovky.


Čo mám robiť, ak som zistila pri meraní cukru v krvi glukometrom jeho nízku hladinu?

Ak ste zitili, že máte nízku hladinu cukru v krvi (hypoglykémiu), t. j. hladinu cukru v krvi, zvyčajne menej 3,9 mmol/, môžete tento stav liečiť podaním rýchlo účinkujúcich cukrov napr. vypitím cca 2 dcl pomarančového alebo jablkového džúsu, 1 šálky mlieka, zjedením 2-4 kociek hroznového cukru (glukózy) alebo 2 polievkových lyžíc hrozienok. Uvedené potraviny sa rýchlo v tele rozložia a premenia na hroznový cukor (glukózu), čo zvýši jeho hladinu v krvi. Optimálne je podať podkožne hormón glukagón, ktorý tým, že pomáha pečeni uvoľniť rezervy cukru do krvi, zvýši hladinu krvného cukru.


Len ľudia, ktorí si pichajú inzulín, by sa mali obávať nízkych hladín cukru v krvi?

Nízke hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) sa môžu vyskytnúť bez ohľadu na to, či si picháte inzulín alebo beriete tablety (perorálne antidiabetiká). Najčastejšími príčinami hypoglykémií u diabetikov sú: nadmerná dávka inzulínu alebo tabliet najmä zo skupiny derivátov sulfonylmočoviny, nedostatočný alebo oneskorený príjem potravy, neprimeraná, nadmerne intenzívna fyzická aktivita, konzumácia väčšieho množstva alkoholu.


Cukrovka 2. typu nie je tzv. „ zlý typ cukrovky"?

Všetky typy cukrovky musia byť brané pacientom vážne. Vždy hrozia komplikácie, ktoré však môžete minimalizovať, ak dodržiavate všetky doporúčané liečebné opatrenia. Postihnutia malých ciev pri cukrovke (mikrovaskulárne komplikácie), ale aj postihnutia veľkých ciev pri cukrovke (makrovaskulárne komplikácie), ktoré najviac zvyšujú chorobnosť a úmrtnosť pacientov s cukrovkou, sa môžu vyskytnúť pri obidvoch základných typoch cukrovky.


Je nutné dodržiavať diétne opatrenia, ak už si pichám inzulín?

Pre diabetika je správne stravovanie veľmi dôležité, aj keď si pichá inzulín. Optimalizácia životného štýlu patrí medzi základné piliere liečby cukrovky. Zahŕňa diétny režim, pravidelné stravovanie, dostatok fyzickej aktivity, samozrejme aj vyhýbanie sa fajčeniu.


Dostane cukrovku len človek, u ktorého sa cukrovka predtým vyskytla v rodine?

Je pravda, že dedičnosť pri vzniku cukrovky hrá veľkú úlohu. Na druhej strane cukrovku, predovšetkým cukrovku 1. typu, môže dostať aj človek bez dedičných (genetických) dispozícií. Dôležitú úlohu pri vzniku cukrovky hrajú aj faktory vonkajšieho prostredia.


Je brucho najlepšie miesto na aplikáciu inzulínu?

Áno, inzulín sa najrýchlejšie a hlavne najpravidelnejšie vstrebáva z podkožia brucha (lebo odpadá vplyv pohybovej záťaže končatiny).


Ak jem príliš veľa cukru, môžem dostať cukrovku?

Ak konzumujete veľa cukru, budú sa vám kaziť zuby, neznamená to však, že musíte dostať cukrovku. Pri cukrovke 1. typu organizmus vytvára protilátky proti vlastným B-bunkám podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktoré v zdravom organizme produkujú inzulín. Príčina, prečo dochádza k imunologicky podmienenej deštrukcii vlastných B-buniek podžalúdkovej žľazy, stále nie je objasnená. Predpokladom je určitá vrodená dispozícia, pravdepodobná je účasť nejakého spúšťacieho mechanizmu, ktorý spustí imunologické procesy vedúce k zániku B-buniek pankreasu. Cukrovka 2. typu je typické civilizačné ochorenie. Pri jej vzniku hrajú významnú úlohu dedičné dispozície, ale dôležitú úlohu majú aj faktory vonkajšieho prostredia (obezita, nízka fyzická aktivita, príjem veľkého množstva vysokokalorickej stravy nevhodného zloženia, stres).


Keď už raz začnem brať lieky na cukrovku, nikdy s tým už nebudem môcť prestať?

Nie, ak pri cukrovke 2. typu pacient schudne, v niektorých prípadoch bude môcť úplne vysadiť tablety (perorálne antidiabetiká) alebo výrazne redukovať ich dávku. Príčinou je zlepšenie citlivosti tkanív na inzulín.


Referencie:

Uličiansky V., Schroner Z., Mokáň M.: ViaDia. Sprievodca diabetika na ceste životom.
1. vydanie. Turany; Vydavateľstvo P + M Turany, 2012. ISBN 978-80-89410-22-4


Dátum prípravy: november 2014